Astronomie de amatori - forum AstRO

Astronomie pentru toţi

Calea Lactee

Distribuiţi

Anonim
    Vizitator

Calea Lactee

Mesaj Scris de Anonim la data de Lun Aug 05, 2013 9:59 pm

Am o intrebare legata de Calea Lactee. Am vazut in unele fotografii ca nu se poate vedea nucleul galaxiei noastre. De ce? Multumesc.
    Herr_Alien
    Membru Senior
    Membru Senior

Data de inscriere : 09/05/2013
    Varsta : 37
    Localizare : Sanpetru - BRASOV

Re: Calea Lactee

Mesaj Scris de Herr_Alien la data de Mar Aug 06, 2013 12:04 am

Galaxiile spirale prezinta o trasatura specifica, in afara de bratele spirale: o banda de materie obscura (gaze, praf) plasata undeva in planul galactic. Benzile astea de material obscur acopera o parte bunicica din Calea Lactee.
    Ei, acuma cu nucleul: asta e greu. Are forta de atractie gravitationala mare - pana la urma tine toata galaxia legata. Ei, din cauza asta benzile alea obscure au o tendinta sa se ingramadeasca spre nucleu, si pur si simplu il acopera.
    Per ansamblu, noi incercam sa observam un nucleu printr-o perdea groasa de praf. De-am fi fost mai in afara planului galactic am mai fi avut o sansa. Dar na', planeta este care este, soarele este care este ... stam in rand cu toata lumea in planul galactic ... Smile
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior

Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

Mesaj Scris de ursamajor la data de Mar Aug 06, 2013 10:57 am

Într-adevăr, o parte din nucleu este "umbrit" de praf, gaze etc. Asta dacă considerăm nucleu nu doar punctul central al galaxiei, ci "bula" strălucitoare din centrul ei. Şi dacă considerăm aşa, o parte din nucleu chiar se vede.
    Ca aici:

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Joi Dec 13, 2018 12:56 am