Astronomie de amatori - forum AstRO

Astronomie pentru toţi

Chestii astro-amuzante

Distribuiţi
    Herr_Alien
    Membru Senior
    Membru Senior

Data de inscriere : 09/05/2013
    Varsta : 36
    Localizare : Sanpetru - BRASOV

Chestii astro-amuzante

Mesaj Scris de Herr_Alien la data de Mar Aug 06, 2013 12:17 am

Sunt curios ce chestii amuzante ati mai patit la observatii. Deschid eu cu o povestioara (sper sa n-o vada sotia Very Happy ):

bun, stateam acu' o saptamana cu binoclul, la stele variabile. O luasem la purecat pe BR CVn, cand trece un meteor prin campul biniclului (undeva dinspre nord-est catre sud-vest). Vorbim de 6.5 grade diametrul campului real, mie unul mi s-a parut un eveniment deosebit. Ei bine, imi zic eu, stea cazatoare, sa imi pun o dorinta. Na, proaspat casatorit, ii dau si eu cu fericire, cuplu etc. etc.
    Pun binoclul la ochi, in 20-30 de secunde - inca o stea cazatoare. Si m-a bufnit rasul, de-am speriat catelusa care statea langa mine; ma gandeam ca Doamne-Doamne, sau Starostele Meteorilor, sau Murphy, ma rog, ma gandeam ca gagiul imi spune: "ba boule, eu iti dau o stea cazatoare si tu vii cu d-astea?! Mai ia una, da' pune-ti si tu naibii o dorinta pe bune!"

Oricum, a fost curioasa faza, doua stele cazatoare, din directii diferite, trecand prin acelasi camp destul de restrans. Nu, nu cred ca au fost masini, ma uitam in sus, stand pe un scaun, dintr-o curte cu gard destul de inalt, departe de strada.

Acum este: Dum Feb 25, 2018 3:12 pm