Astronomie de amatori - forum AstRO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Astronomie de amatori - forum AstRO

Astronomie pentru toţi


2 participanți

    Stele variabile .

    avatar
    JaVaB0y
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 07/03/2013

    Stele variabile . Empty Stele variabile .

    Mesaj Scris de JaVaB0y Joi Mar 21, 2013 1:21 pm

    A incercat cineva domeniul acesta ?
    Eu am incercat si s-a prins repede de mine Smile . Am luat cod AAVSO si raportez observatii la stele variabile . Acum 2 sapt din 2 seri (de cand s-a inserat pana la ora 00:00) am raportat 200 de observatiia la stele variabile . Cum vremea nu a mai fost favorabila nu am mai putut observa .
    Setupul folosit este : Montura SkyWatcher AzGT (instrainata de la un telescop ; nu merge GoTo-ul ; e capabila sa tina 10 sec tracking fara ghidaj) , Canon EOS 500D (fara modificari sau ceva de genu) , Canon EF/S 18-55mm (18mm; camp de 60grade patrate Very Happy ), laptop cu MaxImDL si ASCOM .

    Herr_Alien
    Herr_Alien
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 12
    Data de inscriere : 09/05/2013
    Varsta : 42
    Localizare : Sanpetru - BRASOV

    Stele variabile . Empty Re: Stele variabile .

    Mesaj Scris de Herr_Alien Lun Mai 20, 2013 5:48 am

    Clar Very Happy
    Eu am luat boala in 2012, prin Aprilie. "Agentul patogen" a fost R Leo, vizibila la momentul respectiv prin binoclu.
    Inca nu dau semne de vindecare, si daca e sa ma caute doctoru' o sa-i spun ca nu-s acasa Smile.
    Merg deocamdata pe estimari vizuale, folosind mai mult binoclul, dar nu ma sfiesc nici de la "un vizual mic" pe beta Lyrae fara protec ... adica cu ochii liberi.

    ---- edited ----
    Am corectat data, in 2012 am trecut la variabile.
    Herr_Alien
    Herr_Alien
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 12
    Data de inscriere : 09/05/2013
    Varsta : 42
    Localizare : Sanpetru - BRASOV

    Stele variabile . Empty Re: Stele variabile .

    Mesaj Scris de Herr_Alien Mar Iul 30, 2013 2:24 am

    La cateva luni de la ultima mea postare, set-up-ul meu nu s-a schimbat: tot un binoclu 10x50, tot harti tiparite pe hartie si legate impreuna, tot caiet cu creion mecanic. Iarna fac observatiile din picioare, cu 'papetaria' intinsa pe pervaz (e uscat in zilele senine); vara ma bucur de doua scaune de terasa, d-alea din imitatie de ratan: pe unul sta papetaria, pe celalalt stau eu ...

    Ca tinte imi aleg de obicei variabile semiregulate mai stralucitoare de m=8.5 dar putin observate, pe care sa le pot observa cu binoclul, la care adaug stele de tip 'legacy' (R Leo, beta Lyrae etc.) pe care le folosesc ca sa imi dau seama daca fac estimari cat de cat OK sau am luat-o pe aratura rau.

    Stelele pe care le 'lucrez' acuma sunt alese din primavara - profit ca sunt inca vizibile. Azi am mai rulat un pic planner-ul de la AAVSO, sa vad ce imi mai aleg. Nu de alta da' Virgo s-a cam dus, Bootes si Canes Venatici nu-s nici ele prea departe, asa ca trebuie improspatata lista.

    Continut sponsorizat


    Stele variabile . Empty Re: Stele variabile .

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 08, 2024 5:35 pm