Astronomie de amatori - forum AstRO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Astronomie de amatori - forum AstRO

Astronomie pentru toţi


3 participanți

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis

    avatar
    JaVaB0y
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 07/03/2013

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Empty Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis

    Mesaj Scris de JaVaB0y Vin Mar 22, 2013 12:35 am

    Salutare !
    Zilele trecute am prins o gaura de senin si am iesi repede afara . Nestiind ce sa fotografiez am dat un search pe Stellarium si am gasit galaxiile de la granita dintre Virgo si Coma Berenices . Initinal am vrut sa fac fotometrie pe stelele variabile din zona dar am renuntat . Am tras 100 de cadre a cate 5 sec exp (puneam 10 sec dar batea vantul si ieseau stelele trase..) cu ISO 3200. Am stackat cadrele in DSS si au fost calibrate cu dark si bias . Steupul folosit : SkYWatcher AZGT Mount , Canon EOS 500D , suport DiY de prindere pe montura .

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Cb_zps242bec9c
    avatar
    dan73
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 07/04/2013

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Empty Re: Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis

    Mesaj Scris de dan73 Mier Mai 22, 2013 2:12 am

    Salut!
    Indraznesc si eu cu o poza din aceeasi zona, Virgo- Coma Berenices. Conteaza poate doar la impresia artistica. E luata din Fundata, expunere 25 sec. cu iso 2500 la f/2.8. Din pacate nici aici nu gasesti un orizont nepoluat de lumina. Cel mai bine statea orizontul vestic...pe linia Carpatilor, evident.
    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis DSC_6781_zps9fbd9ad8
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Empty Re: Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis

    Mesaj Scris de ursamajor Mier Mai 22, 2013 4:15 am

    În sfârşit, ai spart gheaţa. Felicitări! E o imagine bună. Poţi alege o zonă mai plină de detalii şi să realizezi mai multe expuneri de până-n 20-30 s, apoi să le faci stacking cu DSS (Deep Sky Stacker). Cred că aşa voi face şi eu, înainte de a mă "lansa" în fotografia DSO. Avantajul meu e că am montura cu tracking, ceea ce-mi va uşura considerabil munca. Sau nu? Very Happy

    PS: când zic mai multe detalii, mă gândesc la zone ce conţin părţi din Calea Lactee, gen Perseu, Lebăda, Săgetător şi chiar şi Orion. Aş merge pe Săgetător, dar ai nevoie de un cer negru tuci şi un orizont neluminat.
    avatar
    dan73
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 07/04/2013

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Empty Re: Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis

    Mesaj Scris de dan73 Mier Mai 22, 2013 10:32 am

    Am luat imagini si in Sagetator cu centrul galactic, dar asta e marea problema..nu prea am gasit spre sud un orizont fara lumina. O sa le pun pe forum dar nu aici ca as fi off topic..poate fac un topic nou Very Happy
    Am incercat stacking cu DSS dar la 40 de ani bag sama ca ori nu mai am atata perseverenta ori nu mai am pricepere sa dibuiesc softul. Inca nu m-am prins de ce scoate rezultatul pe tonuri de gri/sepia. Folosesc nef-uri facute cu un D700.
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Empty Re: Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis

    Mesaj Scris de ursamajor Mier Mai 22, 2013 10:39 am

    dan73 a scris:poate fac un topic nou Very Happy

    Chiar te rog.


    Cât despre DSS, nici eu n-am experienţă cu el, dar ştiu că e lăudat. O singură dată am folosit nişte cadre publice de pe la Hubble, dar mi-au ieşit color. Oricum, trebuie mult semnal (expuneri multe) pentru a ieşi ceva inteligibil. Dar se poate şi cu mai puţine, dacă subiectul e mai evident, gen Andromeda, care iese bine şi cu un tele mai luminos.
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Empty Re: Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis

    Mesaj Scris de ursamajor Mier Mai 22, 2013 10:43 am

    Acum vreo 2 ani, când mi-am luat Canon 550D-ul, am făcut nişte foto unice, pe la 6400ISO, vreo 20-30 s expunere, prelucrate ulterior aşa încât să iasă ceva. Le ataşez şi aici.

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Mwzn

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Mwssm
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Empty Re: Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis

    Mesaj Scris de ursamajor Mier Mai 22, 2013 10:53 am

    Chiar şi o mică Andromedă, prinsă cu un 50 f/1.8 şi vreo 20-30 s la 1600 ISO, pe un Canon 350D (fostul meu aparat). De remarcat că se vede şi M 110, mică-mică.

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Andromedaz

    avatar
    dan73
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 07/04/2013

    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Empty Re: Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis

    Mesaj Scris de dan73 Mier Mai 22, 2013 1:00 pm

    Peste o luna plec in Grecia, in Thasos. O sa am toata Egeea libera spre sud asa ca imi pun mari sperante. Very Happy
    Vara trecuta in Lefkada am vazut cel mai minunat si mai plin de stele cer. Pana si nevasta-mea, care e mai cu picioarele pe pamant, a ramas ca la dentist. Eram pe la 800 m peste nivelul marii.

    Continut sponsorizat


    Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis Empty Re: Coma Berenices & Virgo & Booaro & Leonis

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 08, 2024 1:48 pm