Astronomie de amatori - forum AstRO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Astronomie de amatori - forum AstRO

Astronomie pentru toţi


3 participanți

    Salut populatia astro!

    Alshain
    Alshain
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 14/04/2013
    Localizare : Bucuresti

    Salut populatia astro! Empty Salut populatia astro!

    Mesaj Scris de Alshain Dum Apr 14, 2013 8:36 am

    Salut populatia astro de pe acest forum!

    Scurt despre mine: astronom amator din Bucuresti (asta in cazul in care se poate vorbi de astronomie in Bucuresti) interesat in mod special de observatia vizuala.
    Primul instrument construit in 1972 daca imi aduc aminte bine: clasica luneta cu lentila de ochelari dotata cu oculare kepler facute din lupe de diferite puteri.
    Ca pasiuni in domeniu as aminti ATM-ul si putina Optica (in masura in care o pot patrunde si intelege).
    Sunt dispus sa dau o mana de ajutor pentru demararea acestui forum, evident in masura in care imi permite timpul putin pe care il am.

    Cer senin!
    admin
    admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 03/03/2013

    Salut populatia astro! Empty Re: Salut populatia astro!

    Mesaj Scris de admin Dum Apr 14, 2013 9:34 am

    Un călduros bun venit şi primim cu interes şi bucurie orice contribuţii menite a-i ajuta pe ceilalţi. cheers
    Alshain
    Alshain
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 14/04/2013
    Localizare : Bucuresti

    Salut populatia astro! Empty Re: Salut populatia astro!

    Mesaj Scris de Alshain Vin Apr 19, 2013 9:50 pm

    Multumesc de primire Smile

    Nu vreau sa critic mesajul de intampinare ci doar sa atrag atentia asupra unui aspect care mie mi se pare important:
    Intr-o comunitate de pasionati nu trebuie adoptata pozitia de a sta "la primire". Fiecare trebuie sa impartaseasca celorlalti din experienta personala (fie ea mai modesta sau mai bogata) si sa primeasca ceea ce crede ca-l intereseaza sau ii poate fi util. Satisfactia cand daruiesti poate fi mare!
    Am colindat prin mai multe forumuri si spre tristetea mea am constatat ca o buna parte din membri nu au doar o atitudine retinuta ci vadit defensiva (in sensul in care stau numai pe receptie). Fara comunicare si fara daruire nu se poate face nimic, acea comunitate va fi vesnic "moarta".

    Revenind la acest forum, inca nu vad efervescenta aici, oare putinii membri care sunt, s-au inregistrat formal pe un forum sau sunt cu adevarat pasionati de astronomie ori laturile ei conexe?

    Sper ca mesajul meu sa fie inteles corect.
    Cer senin!
    avatar
    sternchen


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 24/03/2013

    Salut populatia astro! Empty Re: Salut populatia astro!

    Mesaj Scris de sternchen Dum Apr 21, 2013 12:39 am

    Fiecare inceput este mai greu,iar putinii membrii care sunt nu stiu daca pot aduce un aport real la cresterea forumului.Nu doar din cauza lipsei de interes,ci mai degraba din cauza numarului,zic eu mult prea mic.

    Sa nu uitam ca exista forumuri consacrate de ani de zile ce au sute de membrii,deci concurenta e mare.In plus amatorii de astronomie sunt putini..

    Eu personal nu ma astept la foarte mult,deocamdata.
    Alshain
    Alshain
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 14/04/2013
    Localizare : Bucuresti

    Salut populatia astro! Empty Re: Salut populatia astro!

    Mesaj Scris de Alshain Dum Apr 21, 2013 9:08 am

    Da prietene, inceputurile sunt grele, la fel si vremurile in care traim dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne lasam in bataia vantului sau in baza altora.
    Orice aport din partea oricui e bine venit si contribuie la dezvoltarea comunitatii.
    Incepem prin a vorbi intre noi, apoi incepem sa punem probleme si intrebari.
    Intre timp putem posta si rezultatele observatiilor noastre vizuale sau fotografice, altii o sa ne bucure privirea cu instrumentele construite de ei si uite asa, putin cate putin ajungem unde azi nu ai curajul sa gandesti ...

    Ti-ar prinde bine o doza mai mare de optimism Smile
    avatar
    sternchen


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 24/03/2013

    Salut populatia astro! Empty Re: Salut populatia astro!

    Mesaj Scris de sternchen Dum Apr 21, 2013 10:52 am

    Alshain a scris:

    Ti-ar prinde bine o doza mai mare de optimism Smile

    Poate ai dreptate.Ai vreo reteta?.. Smile
    admin
    admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 03/03/2013

    Salut populatia astro! Empty Re: Salut populatia astro!

    Mesaj Scris de admin Mar Apr 23, 2013 8:45 am

    Alshain a scris:Orice aport din partea oricui e bine venit si contribuie la dezvoltarea comunitatii.
    Incepem prin a vorbi intre noi, apoi incepem sa punem probleme si intrebari.
    Intre timp putem posta si rezultatele observatiilor noastre vizuale sau fotografice, altii o sa ne bucure privirea cu instrumentele construite de ei si uite asa, putin cate putin ajungem unde azi nu ai curajul sa gandesti ...

    Exact în acest spirit aş dori să se dezvolte forumul. De aceea nici n-am impus bariere segregaţioniste de genul Avansaţi vs. Începători, fiindcă găsesc că discriminarea nu e lucrativă. Însă voi face în aşa fel ca autocenzura să-şi facă prezenţa în mesajele fiecăruia. Aceasta (autocenzura) nu e inamica, ci prietena noastră, fiindcă ne face mai responsabili şi dă opiniilor noastre mai multă greutate. Wink
    Deasemenea, doresc ca ştiinţa şi nu pseudoştiinţa să prevaleze.

    Eu am avut două săptămâni foarte grele, motiv pentru care nu am reuşit să mai contribui la forum. Mă aşteptam să apară măcar firave discuţii. În orice caz, cum am mai spus, răbdare este. Îi dau forumului 1 an pentru a se urni. Dacă după acest an lucrurile nu vor sta aşa, înseamnă că stilul mai kitsch-os are mai mulţi adepţi şi voi renunţa la forum.

    Continut sponsorizat


    Salut populatia astro! Empty Re: Salut populatia astro!

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 08, 2024 5:38 pm