Astronomie de amatori - forum AstRO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Astronomie de amatori - forum AstRO

Astronomie pentru toţi


2 participanți

    Bine v-am găsit! :)

    Gaman Gabriel
    Gaman Gabriel
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 05/05/2013
    Varsta : 26
    Localizare : Poduri, Bacău, România

    Bine v-am găsit! :) Empty Bine v-am găsit! :)

    Mesaj Scris de Gaman Gabriel Mar Mai 07, 2013 8:17 am

    Bine v-am găsit! :) Dsc00252m



    Salutare! cheers

    (Unii dintre voi mă cunosc, dar ar fi bine să mă prezint iar.)

    Mă numesc Gaman Gabriel, am 15 ani şi locuiesc în comuna Poduri, aflată în judeţul Bacău. Pasiunile mele sunt astronomia şi fotografia, dar mă mai ocup şi cu meteorologia, plus alte mici hobby-uri. Îmi place să mă distrez, să îmi fac prieteni noi, să fiu fericit şi multe multe altele... Dar să rămânem doar la astronomie. Această pasiune pe care o avem toţi de aici am descoperit-o cu câţiva ani în urmă. Nu mai ştiu exact cu câţi ani în urmă şi cum a început totul, dar într-un an am reuşit să avansez mai mult decât credeam vreodata, vorbind de partea observaţională. La început, din lipsa unui instrument care să mă ajute să privesc mai departe în Univers, iar sprijinul financiar fiind foarte redus, îmi foloseam doar ochii pentru a observa iar mintea pentru a învăţa. În septembrie 2011 (dacă îmi amintesc bine) mi-am cumpărat o lunetă modestă (mai exact, o lunetă Seben Star Commander 60/900). Fiind destul de ieftină iar eu entuziasmat, nu am mai aşteptat. Când luneta a ajuns în braţele mele, am avut sentimente de nedescris, fiind şi primul meu instrument, cel care m-a integrat mai bine în domeniu. Cu timpul, părţile mecanice ale instrumentului începuseră să cedeze, montura fiind prima care s-a stricat. Nu mă pricepeam să construiesc monturi, aşa că mă chinuiam cu ce aveam, până când mă săturasem de tot stresul pe care mi-l dădea la observaţii...
    În martie 2012, cu sprijinul unei persoane care m-a ajutat extrem de mult în domeniu şi nu numai, am reuşit să îmi cumpăr un telescop reflector de 8'' (un Dobson 8'' de la Sky-Watcher), care m-a făcut să iubesc astronomia. Atunci mi-am promis că voi observa cât pot de mult şi voi avansa mult. Chiar dacă aveam puţin sprijin moral, am continuat să învăţ astronomie pe cont propriu, învăţând totodată şi lecţii de viaţă (mai ales cât contează să faci ceva din pasiune). Pe parcurs, mi-am adunat echipament destul încât să mă ţină ocupat mult timp.
    La începutul lui octombrie 2012, mi-am cumpărat în plus şi o lunetă. De mult timp îmi doream să am o montura ecuatorială bună, iar acum am. Am pus luneta în faţa patului meu, să o pot vedea când adorm şi când mă trezesc...

    În august 2012 mi-am achiziţionat o cameră compactă (din banii pe care îi aveam) pentru a fotografia ceea ce îmi place. După ceva timp, a apărut şi pasiunea mea pentru fotografie. Derulăm banda mai înainte, şi ajungem la momentul când am pus camera compactă la ocularul telescopului, încercând să fotografiez Luna. Rezultatele ''m-au dat pe spate'' , eu vrând să am măcar câteva fotografii cu ceea ce observ, să le pot arăta şi altora. Lunile au trecut iar eu am învăţat şi cum să folosesc mai bine camera mea foto.

    În prezent, continui să fac multe obseraţii astronomice, să învăţ şi teorie, dar îmi mai ocup timpul şi cu micile mele pasiuni. Încerc să ajut şi pe alţi pasionaţi cum pot şi să le arat cerul altor persoane. Internetul mă ajută ajută şi el să avansez, iar recent am început să îmi pun câteva dintre planurile mele în aplicare, unele având succes.

    În caz că doriţi să aflaţi mai multe, vizitaţi ... Observatorul Astronomic Pegasus .

    Pe mine mă veţi mai descoperi pe parcurs.

    Vă salut pe toţi! Cer senin! Toate cele bune! sunny
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Bine v-am găsit! :) Empty Re: Bine v-am găsit! :)

    Mesaj Scris de ursamajor Mar Mai 07, 2013 10:10 am

    Bine ai venit, Gabriel! Frumoasă prezentarea ta, cu tot ce înseamnă "sarea şi piperul" acestei frumoase pasiuni. Dotarea ta este una foarte bună. Nu oricine se poate lăuda cu instrumentele tale. Postările tale şi, deasemenea, şi fotografiile, pot ajuta la animarea forumului. Spor la postat!

      Data/ora curentă este: Mier Mai 08, 2024 5:05 pm