Astronomie de amatori - forum AstRO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Astronomie de amatori - forum AstRO

Astronomie pentru toţi


3 participanți

    Ce părere aveţi privind viitoarele misiuni umane pe Marte?

    admin
    admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 64
    Data de inscriere : 03/03/2013

    Ce părere aveţi privind viitoarele misiuni umane pe Marte? Empty Ce părere aveţi privind viitoarele misiuni umane pe Marte?

    Mesaj Scris de admin Mar Mai 14, 2013 10:09 pm

    NASA doreşte ca până în anul 2030 să trimită o misiune umană pe Marte. Se vorbeşte, deasaemenea, şi despre începutul colonizării acestei planete, prin trimiterea de oameni cu "one way ticket". Ce părere aveţi: va învinge omul sau spaţiul?


    Ultima editare efectuata de catre admin in Joi Mai 16, 2013 5:41 am, editata de 1 ori
    skyhawk
    skyhawk
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Braila

    Ce părere aveţi privind viitoarele misiuni umane pe Marte? Empty Re: Ce părere aveţi privind viitoarele misiuni umane pe Marte?

    Mesaj Scris de skyhawk Mar Mai 14, 2013 11:11 pm

    Probabil ca mai intai va invinge spatiul. Nu cred ca avem tehnologia necesara supravietuirii pe o planeta ostila vietii, deocamdata.
    Herr_Alien
    Herr_Alien
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 12
    Data de inscriere : 09/05/2013
    Varsta : 42
    Localizare : Sanpetru - BRASOV

    Ce părere aveţi privind viitoarele misiuni umane pe Marte? Empty Re: Ce părere aveţi privind viitoarele misiuni umane pe Marte?

    Mesaj Scris de Herr_Alien Mier Mai 15, 2013 12:52 am

    skyhawk a scris:Probabil ca mai intai va invinge spatiul. Nu cred ca avem tehnologia necesara supravietuirii pe o planeta ostila vietii, deocamdata.
    Subscriu.

    Initial or sa fie putini oameni, asa ca ajutorul imediat in caz de dezastru o sa fie slabut spre inexistent. Singura sansa pe care o vad e sa trimita vre-o 20 - 30 de oameni intr-o succesiune rapida de lansari, si ce-or construi ei acolo sa aiba multa redundanta. Asta inseamna mult material de carat (atat module pentru baze cat si material uman), care costa. 2030 e prea ambitios, pentru un 'return of investment' neglijabil. Poate 2100.


    Continut sponsorizat


    Ce părere aveţi privind viitoarele misiuni umane pe Marte? Empty Re: Ce părere aveţi privind viitoarele misiuni umane pe Marte?

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mar Mai 07, 2024 10:24 pm