Astronomie de amatori - forum AstRO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Astronomie de amatori - forum AstRO

Astronomie pentru toţi


    Astrofotografie - primele încercări în domeniu

    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Astrofotografie - primele încercări în domeniu Empty Astrofotografie - primele încercări în domeniu

    Mesaj Scris de ursamajor Joi Mai 23, 2013 1:38 am

    Fiindcă subforumul are sugestivul titlu de "Primii paşi", vă propun să postăm aici primele noastre fotografii sau clipuri la planete sau DSO. Evident, o să încep chiar eu.
    Întrucât ţinta mea a fost încă de la început astrofotografia, pe vremea când am cumpărat (SH) primul meu telescop newtonian, Celestron 130EQ, odată cu ieşirea la prima observaţie am făcut şi primele fotografii. Ţinta aleasă a fost una accesibilă şi anume Luna. Deja cumpărasem un Barlow 2x cu filet T2 şi un inel adaptor Canon EOS la T2. Le-am montat pe focuserul micului reflector, împreună cu camera Canon 350D şi am început să... focalizez. Prin vizor, căci 350D-ul n-are Live View. Chestiunea s-a dovedit mai problematică decât mă aşteptam, căci acasă, pe monitorul PC-ului, am observat că pozele de 8 Megapixeli erau la 100% foarte soft. Asta se datora focusului incorect, în cea mai mare măsură. Ulterior, cu Live View la 550D, situaţia s-a schimbat. Atunci, din câteva zeci de fotografii am găsit, totuşi, câteva pe care le-am redimensionat şi au ieşit acceptabile. Una dintre ele o ataşez mai jos.

    Astrofotografie - primele încercări în domeniu Moon130eqvb

      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 10:54 pm