Astronomie de amatori - forum AstRO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Astronomie de amatori - forum AstRO

Astronomie pentru toţi


4 participanți

    Saturn, bijuteria Sistemului solar

    daniyyel
    daniyyel
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 08/03/2013
    Varsta : 36
    Localizare : Bucuresti

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de daniyyel Lun Mar 18, 2013 3:21 am

    Pentru ca planeta deja a devenit vizibila pe cerul noptii - chiar daca e mai spre dimineata, consider ca merita deschis acest topic observarii si fotografierii planetei.

    Si cu ocazia asta incep a popula topicul cu prima mea fotografie a planetei pe anul acesta. Am imprumutat un Canon 500D de la un amic pentru a scoate o imagine de o calitate cat mai buna. Am tras 2800 de cadre dintre care am selectat 700 si le-am procesat in AS!2, Registax 6 pt wavelets si Photoshop CS3 pentru cosmetizare.

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Littlesaturn3martie2013

    Am editat titlul, fiindcă aici, pe acest forum, nu suntem divizaţi în începători şi avansaţi.
    În plus, poza ta e o reuşită, care te înscrie în rândul celor ce au ceva de arătat. admin
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de ursamajor Lun Mar 18, 2013 4:51 am

    A ieşit excelent! Parol! Şi eu abia aştept să se îndrepte niţel vremea şi spre opoziţie, voi ieşi şi eu la vânătoare.
    Ai filmat cu modul de filmare al camerei? Dacă, da, să ştii că există EOS movrec, care te ajută să obţii o magnificaţie de 5x în plus, la o rezoluţie destul de bună. Buba e că trebuie să ai un laptop destul de bun, ca să poată face captură la 30 fps. Poţi încerca.
    daniyyel
    daniyyel
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 08/03/2013
    Varsta : 36
    Localizare : Bucuresti

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de daniyyel Lun Mar 18, 2013 9:35 am

    Da am filmat cu modul de filmare al camerei. Nu stiam ca exista EOS movrec si oricum nu prea aveam de unde sa stiu din moment ce nu prea umblu cu DSLR-uri. Am avut ocazia sa imi iau un 1100D in iarna dar din pacate nu am reusit... Mai cer imprumut de pe la cunostinte cand si cand; dar si asa sunt destul de rezervati sa le dea, parca ar fi poleite cu aur si batute cu diamante sangerii Smile)
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de ursamajor Mar Mar 19, 2013 10:27 am

    Da, merită să mai împrumuţi camera şi să tragi şi cu EOS movrec. E timp, opoziţia e în aprilie.
    Barbone
    Barbone
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 12
    Data de inscriere : 12/03/2013

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de Barbone Mar Mar 19, 2013 3:31 pm

    Ti-a iesit foarte misto Saturnul. Felicitari !
    Sincer sa fiu, nu am vazut niciodata o poza atat de reusita luata printr-un reflector de 150/750 mm.
    Iti spun sigur ca aceasta poza egaleaza cu brio chiar imaginile planetare obtinute prin refractorul Takahashi TSA 120.

    Si ca exemplu uite aici Saturn fotografiat acum vreo 3 luni printr-un astfel de instrument:

    http://www.astrobin.com/28463/0/

    Saturn, bijuteria Sistemului solar 066f25cf-451f-4b0b-9339-589663dcbf34
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de ursamajor Joi Mar 21, 2013 4:48 am

    Pe vremea când aveam luneta Lidlscope Bresser 70/700, am făcut câteva capturi nu doar la Saturn, ci şi la Venus şi Soare. Pentru diametrul ei şi la condiţiile în care au fost făcute fotografiile, pozele sunt mulţumitoare.

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Saturn2t
    daniyyel
    daniyyel
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 17
    Data de inscriere : 08/03/2013
    Varsta : 36
    Localizare : Bucuresti

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de daniyyel Mier Apr 03, 2013 5:40 am

    Multumesc pentru aprecieri! Am lipsit o vreme de pe forum, deh studentia iti mananca timpul liber!

    Credeti-ma ca si eu am ramas oarecum surprins de calitatea imaginii finale, dar am si muncit pentru ea foarte mult, acordandu-i atentia cea mai mare la procesare unde acolo se face diferenta. Degeaba ai 10.000 de cadre facute cu un telescop de 10" daca nu stii sa le procesezi.

    @B - din cate stiu Takahashi exceleaza la deep-sky - cel mai bun din breasla. Am folosit un Takahashi TOA 120 motorizat pentru a captura Jupiterul si nu am fost asa impresionat de imaginea oferita (ce-i drept bruta). Prin am folosit ma refer am inchiriat online telescopul si am capturat si M3, M31 si M51 cu el.
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de ursamajor Mier Apr 03, 2013 6:03 am

    Da, se apropie opoziţia când situaţia va fi favorabilă. Să sperăm că şi cerul ne va permite să capturăm şi să postăm cât mai multe fotografii cu inelatul.
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de ursamajor Sam Mai 11, 2013 10:13 pm

    După lupte seculare care au durat câteva săptămâni am reuşit să trag câteva clipuri. Am prelucrat unul dintre ele (am reţinut cca. 2000 de cadre) şi am obţinut un Saturn frumos. Seeingul a fost destul de OK, l-aş aprecia la cam 7-8 din 10. Transparenţa a fost ceva mai slăbuţă. Micul Mak şi-a făcut datoria şi m-a convins de ce poate. La fel şi camera web modificată Lifecam Studio.

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Saturn11mai2013


    Ultima editare efectuata de catre ursamajor in Sam Mai 11, 2013 11:27 pm, editata de 2 ori
    skyhawk
    skyhawk
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Braila

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de skyhawk Sam Mai 11, 2013 11:01 pm

    A iesit frumos, se vedea foarte clar si prin ocular.
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de ursamajor Sam Mai 11, 2013 11:21 pm

    Da, aşa e. O să scriu şi la observaţii câteva impresii de la star party-ul restrâns la care am participat, din păcate, doar noi doi.
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de ursamajor Dum Mai 12, 2013 10:35 am

    O variantă obţinută dintr-un alt clip.

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Saturnbest1105066
    skyhawk
    skyhawk
    Membru Onorific
    Membru Onorific


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Braila

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de skyhawk Dum Mai 12, 2013 10:53 am

    Asta e super, se vede aproape perfect Shocked
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de ursamajor Vin Mai 17, 2013 6:19 am

    Mi-am mai făcut niţel de cap. Very Happy

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Saturn11
    Barbone
    Barbone
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 12
    Data de inscriere : 12/03/2013

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de Barbone Mier Mai 22, 2013 8:25 am

    Bravo Ursa !
    Se vede ca aceste camere Microsoft adaptate la telescop dau rezultate remarcabile.
    Pe de alta parte si Maku-Miku e foarte bun !

    Personal imi place penultima varianta postata de tine.
    Ultima e prea "agresiv" prelucrata si strica din farmecul planetei. Smile
    ursamajor
    ursamajor
    Membru Senior
    Membru Senior


    Mesaje : 92
    Data de inscriere : 04/03/2013
    Localizare : Brăila

    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de ursamajor Mier Mai 22, 2013 8:29 am

    Mulţumiri. Marele noroc a fost seeingul, care a fost, nu zic perfect, dar corespunzător unor capturi planetare. Plănuiesc pentru cât de curând şi o sesiune la Lună. Dacă o să am noroc de un seeing asemănător, sunt sigur că vor ieşi chestii remarcabile.

    Pe de altă parte, mă bucur că ai revenit printre noi. Smile

    Continut sponsorizat


    Saturn, bijuteria Sistemului solar Empty Re: Saturn, bijuteria Sistemului solar

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 26, 2024 1:22 am